Ekonomi

1,3 milyon hektar alanda yapılacak çalışma ile 5,8 milyar metreküp su tasarrufu sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Klasik kanal ve baca sistemine sahip 1,3 milyon hektar arazi borulu şebekeye dönüştürülürse, ortalama su tüketimine göre damla ve yağmurlama sulama yöntemiyle 5,8 milyar metreküp su tasarrufu sağlanacak. .”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yaptığı yazılı açıklamada, su meselesini dünya konjonktürünü de dikkate alarak bir milli güvenlik meselesi olarak gördüklerini vurguladı.

‘Sulama yönetimi’ alanında yapılacak çalışmaların Türkiye’nin geleceğini planlamak anlamına geldiğine işaret eden Kirişci, suyu her alanda tasarruflu kullanmanın değerli olduğunu vurguladı.

Sulama suyundan tasarruf etmek ve birim sudan daha fazla faydalanmak için borulu sulama sistemlerini yaygınlaştırdıklarını belirten Kirişci, şu değerlendirmede bulundu:

“Şu anda yüzde 32 olan borulu şebeke sisteminin yeni projeler ve eski sulama sistemlerinin modernizasyonu ile yüzde 45-50 civarına ulaşacağını öngörüyoruz. ‘Yenileme Projesi’ çerçevesinde.Yenileme projesi çerçevesinde 37 Bin Hektar arazi kapalı sisteme dönüştürüldü.1.3 milyon hektar alanda çalışmalar devam ediyor.Bu alanlarda klasik kanal ve baca olması durumunda borulu şebekeye dönüştürüldüğünde, damlama ve yağmurlama sulama ile ortalama su tüketimine kıyasla 5,8 milyar metreküp su tasarrufu sağlanacak, bu da sulamada kullanılan suyumuzun yüzde 13’üne tekabül ediyor.

Kısıtlı su kaynaklarının çevre ile uyumlu olarak tüm departmanlarda aktif olarak kullanılmasının önemine işaret eden Bakan Kirişci, çiftçilerin ekonomik ve modern sulama sistemlerine geçmesi için teşvikler verdiklerini kaydetti. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu